SPRAWOZDANIE z III Otwartego Turnieju Szachowego w Uzdowie rozegranego w ramach Grand Prix Województwa Warmińsko – Mazurskiego w szachach szybkich w dniu 10.03.2019 r.

 

Uczniowski Klub Sportowy Uzdowo, dnia 11.03.2019 r.

 

UKS UZDOWO”

 

przy Szkole Podstawowej

 

im. A. Mickiewicza w Uzdowie 75

 

13 – 200 Działdowo

 

Tel. 600 993 142                            

 



 



 

SPRAWOZDANIE

 

z III Otwartego Turnieju Szachowego w Uzdowie rozegranego
w ramach Grand Prix Województwa Warmińsko – Mazurskiego w szachach szybkich w dniu 10.03.2019 r.

 



 

I.ORGANIZATORZY

 

- Uczniowski Klub Sportowy „UKS UZDOWO”

- Szkoła Podstawowa w Uzdowie

- Parafia Miłosierdzia Bożego w Nidzicy

- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Uzdowo

- Warmińsko – Mazurski Związek Szachowy.

 



 

II.PATRONAT I SPONSORZY

 

- Patronat Honorowy Burmistrza Miasta Działdowa

- Realizacja zadania publicznego zleconego przez Powiat Działdowski

- Sponsor strategiczny – Firma Galactica z Bydgoszczy, współfinansowanie przez 32 firmy i instytucje m. in. Gminę Działdowo oraz Działdowską Agencję Rozwoju.

 



 

III.CEL TURNIEJU

 

- popularyzacja „królewskiej gry” wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Powiatu Działdowskiego oraz całego regionu Warmii i Mazur, a także wszystkich zainteresowanych szachistów z kraju i zagranicy;

 

- konfrontacja szachistów w atmosferze zmagań fair-play oraz integracja braci szachowej;

 

- rekreacja oraz poznanie walorów turystycznych Uzdowa i okolic Działdowa, promocja
wsi i szkoły, Gminy i Powiatu Działdowskiego;

 

- umożliwienie wejścia na światową listę rankingową FIDE w szachach szybkich.

 



 

IV.TERMIN I MIEJSCE

 

Turniej odbył się w niedzielę 10 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Uzdowie.

 

V.SYSTEM ROZGRYWEK I TEMPO GRY

 

System szwajcarski na dystansie 9 rund, prowadzony programem ChessArbiter. Obowiązywały przepisy gry FIDE dla szachów szybkich.

 

Tempo gry: 10’+ 5” na posunięcie.

 



 

VI.ILOŚĆ UCZESTNIKÓW I WARUNKI UCZESTNICTWA

 

Turniej miał charakter otwarty, wzięły w nim udział 218 zawodników (w tym 24 kobiety)
z kraju i zagranicy, którzy zapisali się przez system elektroniczny lub telefoniczny, a także na miejscu w dniu zawodów.

 

1) Lista startowa zawodników z podziałem na poszczególne rejony kraju przedstawiała się następująco:

 

1. Europa: 6 zawodników (kobiety - 2)

 

a) Rosja – 5 zawodników (kobiety - 2)

 

b) Ukraina - 1 zawodnik (kobiety - 0)

 



 

2. Polska: 212 zawodników (kobiety - 22)

 

a) Województwo Warmińsko – Mazurskie - 178 zawodników (kobiety - 19)

 

- Powiat Działdowo - 33 zawodników (kobiety - 5) w tym:

 

- Miasto Działdowo – 4 zawodników (kobiety - 1)

 

- Gmina Działdowo - 27 zawodników (kobiety - 4) w tym:

 

- Uzdowo - 26 zawodników (kobiety - 4)

 

 

 

- Powiat Kętrzyński – 8 zawodników

 

- Powiat Ostródzki - 14 zawodników (kobiety - 2)

 

- Powiat Olsztyński - miasto – 62 zawodników (kobiety - 7)

 

- powiat – 12 zawodników (kobiety - 0)

 

- Powiat Giżycki – 2 zawodników

 

- Powiat Iławski – 1 zawodnik

 

- Powiat Nowomiejski - 14 zawodników (kobiety – 1)

 

- Powiat Nidzicki – 28 zawodników (kobiety – 4)

 

- Powiat Szczycieński – 1 zawodnik

 

- Powiat Elbląski – 3 zawodników

 

b) Województwo Kujawsko – Pomorskie

 

– 7 zawodników (kobiety – 1)

 

c) Województwo Lubelskie

 

– 1 zawodnik (kobiety – 1)

 

d) Województwo Mazowiecki

 

- 14 zawodników

 

e) Województwo Opolskie

 

- 1 zawodnik

 

f) Województwo Podkarpackie

 

– 1 zawodnik

 

g) Województwo Podlaskie

 

- 2 zawodników (kobiety - 1)

 

h) Województwo Pomorskie

 

- 6 zawodników

 

i) Województwo Świętokrzyskie

 

– 2 zawodników (kobiety - 0)

 

2) Lista startowa zawodników z podziałem na poszczególne tytuły i kategorie szachowe:

 

a) Tytuły międzynarodowe – 8 zawodników

 

- GM – Arcymistrz – 1 zawodnik

 

- IM – Mistrz międzynarodowy – 4 zawodników

 

- FM – Mistrz FIDE - 2 zawodników

 

- CM – Kandydat na mistrza FIDE – 1 zawodnik

 

b) Tytuły krajowe (centralne) – 48 zawodników (kobiety - 6)

 

- m – mistrz – 2 zawodników

 

- k+, k – kandydat na mistrza – 10 zawodników

 

- I++, I+, I – pierwsza – 36 zawodników (kobiety - 6)

 

c) Tytuły krajowe (okręgowe) – 162 (kobiety - 18)

 

- II+, II – druga – 38 zawodników (kobiety - 3)

 

- III – trzecia – 26 zawodników (kobiety - 3)

 

- IV – czwarta – 42 zawodników (kobiety - 4)

 

- V – piąta – 19 zawodników (kobiety - 1)

 

- bk – bez kategorii - 37 zawodników (kobiety - 7)

 

VII.PROGRAM TURNIEJU

 

Turniej rozpoczął się od potwierdzania udziału przez startujących zawodników pomiędzy godzinami 09.00 – 10.00. Następnie o godzinie 10.45 nastąpiło uroczyste otwarcie turnieju przez Panią Krystynę ROMAN, wiceprzewodniczącą Rady Gminy Działdowo, sołtys wsi Uzdowo, jednocześnie przewodniczącą Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Uzdowo
i przez Pana Jacka SZCZEPANIAKA, dyrektora Szkoły Podstawowej w Uzdowie.

 

Następnie przemawiał Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „UKS UZDOWO” oraz przedstawiciel Warmińsko – Mazurskiego Związku Szachowego. Po krótkim instruktażu przez sędziego głównego zawodów Pana Andrzeja GULĘ, Pani sołtys i Pan dyrektor dokonali uroczystego otwarcia zmagań szachowych. Konferansjerem całej uroczystości była mama trojga szachistów Pani Izabela KRAŚNIEWSKA.

 

W trakcie zawodów zawodnicy i goście mogli zapoznać się z historią i tradycjami szkoły, Uzdowa, a także całego Powiatu Działdowskiego oraz Województwa Warmińsko – Mazurskiego za sprawą przygotowanych tablic poglądowych przez uczniów i nauczycieli szkoły.

 

Ponadto, jak co roku została zorganizowana bardzo bogato wyposażona kawiarenka,
w której wszyscy mogli skosztować wyrobów regionalnych w postaci domowych pierogów, bigosu oraz różnego rodzaju ciast i owoców. Miejsce to cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

Po zakończeniu dziewiątej rundy, około godziny 18.30 rozpoczęło się uroczyste zakończenie przedmiotowego Grand Prix. Najpierw wręczono Ambasadory Rozwoju Klubu instytucją, firmą oraz osobą prywatnym, które w przeciągu trzech lat wspierały przedmiotowe Grand Prix. Następnie wręczono statuetki dla finalistów Mistrzostw Polski Juniorów
w szachach klasycznych. Ponadto uhonorowano dwukrotnego wicemistrza świata juniorów Igora JANIKA oraz najlepszego juniora młodszego województwa Macieja KRAŚNIEWSKIEGO za ubiegłoroczne dokonania szachowe.

 

Następnie przystąpiono do wręczania nagród dla najlepszych zawodników turnieju
w poszczególnych kategoriach szachowych.

 

Na zakończenie zrobiono grupowe zdjęcie wszystkich uczestników zawodów i nastąpiło uroczyste zamknięcie przedmiotowego grand prix przez Panią Krystynę ROMAN, sołtys wsi Uzdowo i Pana Jacka SZCZEPANIAKA dyrektora szkoły w Uzdowie oraz ks. kan. Andrzeja MIDURĘ, proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego w Nidzicy.

 



 

VIII.NAGRODY

 

Wręczono 15 głównych nagród finansowych, 12 nagród finansowych w poszczególnych kategoriach, puchary w kategoriach, dyplomy i upominki dla wszystkich graczy.

 



 

IX.WYNIKI

 

1. OPEN:

 

I miejsce – Igor JANIK – Mistrz międzynarodowy – Elbląg

 

II m-ce – Waldemar KOZŁOWSKI – Mistrz FIDE - Olsztyn

 

III m-ce – Krzysztof BUDREWICZ – Mistrz krajowy – Olsztyn

 

 

 

2. KATEGORIE DODATKOWE:

 

 

 

- najlepsza kobieta – Julia MURAWKO - Suwałki

 

- młodzik do 10 lat – Mateusz WOŹNIAK - Kętrzyn

 

- młodziczka do 10 lat – Wiktoria DZIODKO – Nowe Miasto Lubawskie

 

- junior do 12 lat - Marcel KUTOWSKI - Bydgoszcz

 

- juniorka do 12 lat – Anna KAWA - Olsztyn

 

- junior do 14 lat - Maciej JEDA - Opole

 

- juniorka do 14 lat – Anna MAŚLEWSKA - Ostróda

 

- junior do 16 lat – Michał KRZYWICKI - Olsztyn

 

- juniorka do 16 lat – Zofia TARANOWICZ - Olsztyn

 

- mieszkanka Powiatu Działdowskiego – Zofia KRAŚNIEWSKA – Uzdowo

 

- mieszkaniec Powiatu Działdowskiego – Szymon KRAŚNIEWSKI – Uzdowo

 

- mieszkanka Gminy Działdowo – Kornelia ŁUŻEWICZ – Brzeźno Mazurskie

 

- mieszkaniec Gminy Działdowo – Maciej KRAŚNIEWSKI – Uzdowo

 

- mieszkanka Miasta Działdowa – Magda KULAWIK - Działdowo

 

- mieszkaniec Miasta Działdowa – Maciej KULAWIK - Działdowo

 

- zawodniczka UKS UZDOWO – Aleksandra KOSEK - Uzdowo

 

- zawodnik UKS UZDOWO – Sebastian MAJEWSKI - Uzdowo

 

- nestor pow. 55 lat – Andrzej MACIEJEWSKI - Nakło

 

- zawodniczka Parafii Miłosierdzia Bożego w Nidzicy – Aleksandra DREGER

 

- zawodnik Parafii Miłosierdzia Bożego w Nidzicy – Olaf GAŁĘZIEWSKI

 

- najstarszy zawodnik – Jan KUDŁACZYK – Bydgoszcz

 

- najmłodszy zawodnik – Maksymilian BITTEL– Olsztyn.

 

 

 

 

 

PREZES

 

UCZNIOWSKIEGO KLUBU SPORTOWEGO

 

UKS UZDOWO”

 

 

 

/-/ Piotr KRAŚNIEWSKI

 

 

 

Script logo